Od 19.12.2024 do 6.1.2025 bude v našom veľkoobchodnom sklade prebiehať inventúra. Všetky objednávky prijaté do 18.12.2024, 21.00 hod, budú štandardne vybavené. Objednávky doručené po tomto termíne budeme môcť spracovať až po ukončení inventúry. Prvá expedícia tovaru bude uskutočnená najneskôr 7.1.2025.
Ďakujeme za pochopenie.

Omladenie starých ovocných drevín

V čase od decembra do konca februára je v našich končinách u listnatých stromov vegetatívny kľud. Ovocinár však v žiadnom prípade nesmie zaspať zimným spánkom. Ja osobne som zdedil po mojom dedkovi záhradu s ovocnými stromami staršími ako ja sám… a to už je čo povedať :o)

Omladenie starých ovocných drevín, ktoré, kedy, ako?

Napriek svojmu veku ešte stále krásne rodia a robia mi radosť. Je to spomienka na môjho pracovitého dedka, ktorého som mal veľmi rád. Vedel veľa o stromoch o viniči, včelách, ba dokonca aj hydine a zajacoch. Snažil sa mi svoje znalosti posunúť, bohužiaľ ja som v tom čase mal úplne iné záujmy :o) Takže, snažím sa dobehnúť, čo som zameškal.

Ovocné stromy a omladenie drevín

Časy sa zmenili aj čo sa týka rezu stromov aj čo sa týka pohľadu na omladzovanie.

Pred takými 50-timi rokmi sa stará pani jabloň, či hruška nechávali dožiť. “Len nechytať,” hovorilo sa. Ovocinári však zistili, že takých 40 rokov je len polovica veku, ktorého by sa daný strom pri dobrej opatere mohol dožiť. Omladiť sa oplatí hlavne jablone a hrušky. Dá sa to aj s čerešňami, akurátik nie v zime ale naopak koncom leta. Omladiť neskúšajte marhule a broskyne. Tu treba pristupovať nadmieru opatrne. Možno preto, že kvitnú veľmi skoro.

Vo všeobecnosti treba so starými stromami zaobchádzať veľmi opatrne. Celý proces omladenia môže trvať postupne aj 3 roky. Menej je niekedy viac a aj tu platí: “Aj 5x pozri, kým raz urežeš.” Po minulé roky som robil obrovskú chybu, ktorej výsledku sa teraz neviem zbaviť. Rez, ktorý nebol vedený hneď pri začiatku konára (tzv. veternom krúžku) začne časom zarastať hustým konárovým porastom, ktorý sťažuje riedenie koruny. Zas, rezať strom každý rok hlava-nehlava tiež nie je pre psychické zdravie dreviny nijako užitočné. Takže, ak konár urezať, tak poriadne od začiatku.

Kedy rezať?

Hlavne keď je nad nulou. Takých 4-5°C je ideálne. Suché počasie je lepšie ako vlhko a dážď. Pravdepodobne kvôli možnej hubovej nákaze. Dnes už nie je problém, pozrieť pár dní dopredu, či neudrú mrazy. Rana by mohla vymrznúť a horšie sa hojiť.

Čo sa snažíme v prvom rade pri omladzovaní odstrániť? Všetko, čo berie stromu zbytočne jeho energiu, ktorú by inak využil na množenie, t.j. produkciu ovocia. Platí tu pravidlo 5P, vlastne 6 :o) Odstránime v prvom rade: - Prestárnuté (machom zarastené a suché konáre) - Poškodené konáre - Prerastené a prehustené konáre (tam kde je husto, alebo kde sa konáre križujú) - Preschnuté konáre - Prerastajúci podpník (teda konáre, ktoré vyrastajú z kmeňa)

Snažíme sa korunu tvarovať a presvetliť. Je zvykom, že jabloň sa tvaruje viac do gule, zatiaľ čo hruška má tvar ihlana. Presvetlenie koruny je samozrejmé, avšak ak chceme strom zbaviť zbytočnej príťaže pri rodení, pri tvarovaní koruny by bolo dobré odstrániť aj všetky konáre, ktoré visia smerom dole. Tieto môžeme, ale aj nemusíme rezať od začiatku.

Môžeme ponechať 20-30% konára. V prípade, že ideme rezať od začiatku, začnime rezať tam, kde sa konár rozvetvuje a jeho odbočka smeruje pekne hore. Pre presvetlenie je výborné zbaviť sa mladých výhonkov, tzv. vlkov, ktoré odčerpávajú energiu a neprinášajú (zatiaľ) žiadny osoh. To “zatiaľ” má svoje miesto, pretože ak si vyhliadneme správne výhonky, môžu nám v priebehu pár rokom krásne dotvoriť korunu.

Zimného rezu sa netreba báť tak ako jarnej očisty koruny. Aj väčšie rezy sa ľahko zaceľujú a ak ich navyše zatrieme voskom alebo iným vhodným spôsobom zabránime rane krvácať, na jar, keď sa preberú, ani nebudú vedieť. Vlastne budú, pretože z koruny môže dosť ubudnúť. Pri zimnom reze môžeme kľudne odstrániť až 1/3 koruny. Rez starších stromov si môžeme rozdeliť na 3 roky a rok za rokom pomaly ideme za svojim cieľom.

Ešte malá rada, čo sa týka veterného krúžku. Konár opatrne režte na 2x. Najskôr 10 cm od veterného krúžku, až potom urobíme finálny rez tesne pri krúžku. Zabránime tak štiepaniu dreva a zbytočne veľkej rane.

A čo k tomu potrebujete?

Aku nožnice na konáre PRB BL LI 20V

  • rebrík (určite je lepšie rezať z rebríka, ako sa motať po konároch starého stromu)
  • pílku na čerstvé drevo. Takých je uKUTILOV.sk na výber pod heslom “pílka na konáre” Profesionáli používajú väčšinou zahnutú pílku, pretože práca s ňou je ľahšia a pri vyššom strome je možné napojiť ju na násadu.
  • nožnice na konáre. Sú lepšie malé nožnice, ako veľké pákové.
  • To zistíte, ak stojíte na rebríku a obidve ruky by ste mali zamestnané prácou s nožnicami :o))) Menej sa narobíte s krokovými nákovkovými nožnicami a rez je hladší.
  • (na obrázku) nožnice na konáre NAC aku PRB-BL-LI-20V
  • šikovného pomocníka, ktorý sa dolu postará o konáre a podáva ich úhľadne na kopu. Toho si treba zohnať mimo nášho e-shopu :o)

Tak :o) toto sú múdrosti ovocinára teoretika, ktorý si to ide túto zimu skúsiť. Držte mi palce, nech to dobre dopadne. Samozrejme, sú na Slovensku šikovní ľudia, ktorí to robia zopár rokov a sú skôr páni z praxe. Ľudovít Vašš, prípadne pán Ivan Hričovský. Ich praktické videá nájdete napríklad tu: https://www.facebook.com/watch/?v=180664386931639 alebo

VIDEO: ZMLADZOVANIE VEĽKÝCH STROMOV

(K tomu druhému videu by som akurát poznamenal, že je v ňom na zimný rez trochu neskoro. Strom už je v kvete a viac ho to stresuje.)

Kutil Pali