Sme ekologickí alebo to hráme?
Všetci pozorne počúvame, keď niečo zemeguli hrozí
Zaujímame sa o následky (čo sa stalo), zaujímajú nás aj príčiny (prečo sa to stalo) a dopady (to je hrozný stav). Toto sa bežne deje pri negatívnych správach, ktoré priťahujú pozornosť na svoju stranu.
Menej nás však zaujímajú možné riešenia a už len málo z nás sa pustíme do skutočných činov, ak vôbec…
Ste ekologickí? Vyskúšajte sa…(urobte si “otázkovú eko spoveď”:)
*Položme si ruku na srdce a odpovedzme na tieto otázky:
- Triedim odpad?
- Ak ho triedim, triedim ho správne?
- Dávam triedený odpad do BIO vriec?
- Pri kúpe tovaru pozerám na to v čom je zabalený, alebo je mi to jedno? Kupujem potraviny, ako aj iný tovar s odpadom (obalmi), alebo beriem zaradom?
- Požiadam napr. v obchode o to, aby mi nedali sáčik, pretože je z plastu?
- Poprosím zamestnávateľa o to, aby na obede pre zamestnancov zaobstaral taniere namiesto plastových jednorazových tanierov?
- Ak by nás požiadali naši susedia aby sme spolu s nimi upratali a odstránili odpad z blízkeho okolia, šli by sme?
- Nosili by ste celý týždeň na tričkách napr.: “Zem je naša matka, tak prečo sa k nej správame tak, ako keby cudzia?” Alebo: “Som vrahom ekológie! Hanbím sa za to””???
- Schvaľujete ekonomické a politické prísľuby, ktoré nevedú k náprave! Ale išli by ste do ulice aby ste o tom povedali v dave, že je to nesprávne? Máte odvahu to zmeniť?
- Máte plán na šetrenie ekológie? Napríklad tým, koľko odpadu menej vyhodíte za jeden mesiac. Prípadne že pôjdete na plánovanú dovolenku do destinácii bez letu lietadlom?
- Vedeli by ste teraz deťom vysvetliť a dať im správne pokyny, ako by sa mali chovať voči prírode a ako k odpadu?
Možno Vás to sklamem, ale predpokladám že väčšina z Vás (z nás) odpovedala na tieto otázky tak ako politik, ktorý obhajuje svoje presvedčenie… “Veľa reči a skutek utek”… SME LENIVÍ! Pre životné prostredie je všeličo dôležité, ale aby sme pripravení na následky a vedeli sa s nimi vysporiadať a nenechávali to na budúce pokolenia začnime od seba. Ale sme na to pripravení? Chce sa nám?
Tu je zhrnutie toho ako sa s odpadom nakladá:
Správne zneškodňovanie odpadu je dôležité pre ochranu životného prostredia a zdravia ľudí. Existuje mnoho spôsobov, ako zneškodniť odpad, napríklad skladovanie, úprava pôdnymi procesmi, injektáž, ukladanie do nádrží, špeciálne vybudované skládky, vypúšťanie do vodného recipienta a biologické alebo fyzikálno-chemické úpravy.V niektorých prípadoch je odpad možné aj spaľovať, či už na pevnine alebo na mori. V prípade trvalého uloženia sa odpad umiestňuje do kontajnerov či v soľných baniach. Okrem toho môže byť odpad miešaný alebo skladovaný pred použitím niektorých z uvedených spôsobov zneškodňovania. Je dôležité, aby sme si uvedomili, že nesprávne zneškodňovanie odpadu môže mať vážne dôsledky pre životné prostredie a pre nás samotných. Preto je dôležité dbať na to, aby sme odpad zneškodňovali správnym spôsobom.
Ak by sme odpad neprodukovali, tak by sme nemuseli riešiť triedenie odpadu…
Vedeli ste, že:
- za jeden rok 1 občan SR vyprodukoval 496,80 kg odpadu, čo je 41,4 kg mesačne na osobu
- 1 občan SR za rok 2021 vytriedil 224,41 kg odpadu, čo je 18,7 kg mesačne a teda väčšiu polovicu netriedil a nechal zneškodniť
- priemerný obyvateľ Košického kraja v roku 2021 za 1 mesiac vyrobil o 249,79 kg menej ako obyvateľ Bratislavského kraja, čo znamená, že vyprodukoval mesačne o 20,23 kg menej odpadu!
- za 10 rokov od roku 2010 do 2021 sme z pôvodných 1 766 990 ton navýšili množstvo odpadov na 2 702 186 ton čo je o 35% viac
- za 10 rokov každý Slovák vyrobil priemerne okolo 35 kg odpadu mesačne, čo je okolo 1,1 kg denne
- najmenej odpadu vyprodukovali v okrese Sobrance 220,23 kg a najviac v Galante 830,17 kg za rok 2021, čo znamená rozdiel 609 kg ročne medzi tak málo vzdialenými okresmi (cca 300 km)
množstvo komunálneho odpadu v kg na jedného obyvateľa podľa okresu SR za rok 2021
PS: Je veľa inšpiratívnych ľudí, ktorí sa snažia a žijú proekologicky a takmer bez odpadu Napríklad: https://edition.cnn.com/2016/07/04/us/lauren-singer-zero-waste-blogger-plastic/index.html A čo robíme my kutilovia? Ak ste si všimli aspoň to málo, tak väčšine z Vás sme poslali balík v balení, ktoré už mohlo byť použité, napr. pri prevoze väčších balení sme použili kartón na balenie menších. Snažíme sa propagovať bio vrecia a články píšeme vo väčšine prípadoch o nich. Viem je to málo, ale nejako sa začať musí...
Za tím uKUTILOV kutil Jaro
Zdroj grafov a štatistík: statistics.sk Informácie v tomto článku sa môžu mierne líšiť, ak nájdete chybu, prosím informujte nás."